Tradičně se s výsevem rajčat začíná na Josefa, což je 19. března. Ještě je tedy času poměrně dost. Sazenice se pak do země dávají po zmrzlých, a to je 15. května. Klidně můžete ale začít s výsevem už ke konci února a vzhledem k vývoji počasí tohoto roku myslím, že nebude potřeba čekat až na zmrzlé. Pokud dáte rajčata do země dřív, je dobré sledovat teploty a pokud by mělo v noci mrznout, stačí rajčata přikrýt geotextílií. To už je ale na úvod slov až až.

Do kelímku nebo vaničky?

Semena rajčat můžete dát všechny do jedné krabičky s pár centimetry zeminy, kde je necháte vyklíčit. Jakmile budou mít dva lístky, přesazujete je teprve po jednom do kelímku.
Druhá možnost je dávat semena rovnou samostatně do kelímků. Pokud zvolíte tuto možnost (jako já), dávají se do každého kelímku dvě semena, pokud by jedno nevzešlo. Většinou obě vzejdou, jednu sazeničku tedy odstraníte.

Dvě semena v substrátu.
Dvě semena v kelímku připravená na zakrytí pár milimetry zeminy.
Krabičky na rajčata.
Krabičky na rajčata.

Já letos místo kelímků použiji krabice od mlék a džusů. Dám zeminu asi do dvou třetin jejich výšky, doprostřed zaleju vodou a na toto místo hodím dvě semena. Ty zakryju pár milimetry zeminy. Jakmile budou sazeničky růst, tak jim ještě nějakou zeminu přisypu. Někdy až do plné krabičky/kelímku.

Zemina a semena

Po zkušenostech z minulých let jsem k výsevu zakoupil zahradnický substrát. Koupil jsem 75 litrů, protože ho budu využívat celou sezónu. Zahradnický substrát je ve srovnání se zeminou v zahradě mnohem výživnější a na pěstování sazenic (nejen rajčat) se výborně hodí.

Zahradnický substrát.
Zahradnický substrát - 75 litrů.
Chilli v kelimku
Zároveň jsem si zasel moje oblíbené chilli. :-)

Semena jsem letos nekupoval, ale použiji ty, co jsem si vypreparoval z minulé úrody. Loni jsem měl kupovaná. Mockrát jsem slyšel, že to není dobrý nápad, že se snižuje vydatnost rostlin, ale poslední roky se mi to celkem osvědčilo.

Semena rajčat z loňské sklizně.
Semena rajčat z loňské sklizně.
Obal od semínek rajčat 2019
Obal od semínek rajčat 2019. Skoro jako z obchodu :-)

Umístění sazenic

Sazenice šoupneme za okno, kde je dostatek světla a ideálně do místnosti kde se topí. Než sazenice vyklíčí, je nutné hlídat, aby zemina byla stále vlhká. Pokud máte ve spodku kelímku dírku a máte je na plechu nebo misce, nemusíte se bát přelití. Pokud jste dírku neudělali, je potřeba zalévat velice opatrně, abyste je nepřelili.

No a teď už jen čekáte až se vyklubou a pěkně vyrostou. No a za dva a půl měsíce se sazenicemi hurá do zahrádky.

Loni se mi osvědčilo předpěstovat si takto i cukety a letos to tak udělám určitě znova. Určitě zkusím předpěstovat i jiné plodiny, protože je pak do záhonu dáváte větší a celý proces významně urychlíte. Teď s rajčaty jsem zároveň do menších kelímků dával i chilli papričky.