Chcete mít na zahradě kvalitní stylový stůl? Stůl, který se bude snadno udržovat? V tomto článku vám ukážu, jak jsem si s takovým stolem poradil já.

Zakoupení fošen

Rozhodl jsem se, že stůl udělám ze dvou dřevěných fošen z modřínového dřeva. Samozřejmě byl ve hře i smrk, ale nechtěl jsem stůl dělat z toho nejlevnějšího materiálu. Nicméně, pokud máte nízký rozpočet, tak můžete zvolit i smrkovou variantu. Budete-li stůl pravidelně olejovat a na zimu schovávat, vydrží vám dlouho.

Za dvě fošny o délce 2m, šířce 35cm a tloušťce 5cm jsem na pile Belcredi odevzdal tisíc korun. Pro techniky: fošna modřín 2000x350x50 2ks celkem za 1000Kč.

Jedná se o surový neodkorněný a nehoblovaný materiál. Takže spousta práce před náma.

Modřínové fošny
Surové modřínové fošny
Modřínové fošny - detail

Odkornění a broušení

Kůra z fošny šla jednoduše odstranit obyčejnou špachtlí. K broušení fošny jsem použil pásovou brusku (hrubost zrna 80). Brousil jsem pouze boky a vrchní část stolu. Pro druhé broušení jsem použil excentrickou brusku (hrubost zrna 120). Vybrousit takové dvě fošny pro zahradní účely je záležitost asi 40ti minut.

Na obrázcích můžete krásně vidět stav před a po broušení.

Brusky
Pásová a excentrická bruska.
Detail fošen
Odkorněná a neodkorněná fošna.
Rozdíl mezi broušenou a nebroušenou fošnou
Před broušením / po broušení.
Rozdíl mezi broušenou a nebroušenou fošnou
Rozdíl mezi broušenou a nebroušenou fošnou - detail
Detail hranice mezi broušeným a nebroušeným dřevem.
Rozdíl mezi broušenou a nebroušenou fošnou

Kozy pod fošny

Kozy pod fošny jsem chtěl vyrobit z trámků 100x100 nebo 80x80, ať je stůl opravdu masivní a stabilní. Tyto kozy by rozpočet ještě o něco navýšily, ale především by navýšily pracnost celého projektu. Z toho důvodu jsem v této fázi koupil levné stavební kozy z Hornbachu z bukového dřeva po 145Kč.

Bukové stavební kozy
Bukové stavební kozy.
Broušená a nebroušená fošna
Půlka je hotová.

Toto řešení není příliš elegantní, ani nepůsobí moc stabilně. Ale vzhledem k mým časovým možnostem se mně jevilo jako zatím dostačující. V příštím roce bych chtěl stůl vylepšit právě výrobou koz, které se ke stolu budou mnohem lépe hodit.

Povrchová úprava

Jako povrchovou úpravu doporučuji rozhodně olej. Já použil bezbarvý olej na modřínové a cedrové dřevo z přírodních olejů, vhodný pro exteriér značky PNZ.

Jako alternativu si ještě dokážu představit lazuru. Buď průhlednou nebo tónovanou. Rozhodně ovšem nedoporučuji použití laku. Lak vám po pár sezónách vypraská, vlhkost se dostane mezi lak a dřevo a budete muset fošny přebrousit a povrchovou úpravu dělat znouvu.

V případě použití oleje stačí, když jednou za rok či dva fošny znovu naolejujete. Exteriérový olej bývá odolný proti UV záření a proti vlhkosti.

Po broušení při úplně první povrchové úpravě stolu je dobré olejovat dvakrát. Jakmile vám první nátěr zcela zaschne, může se stát, že bude stůl naomak hrubší. Můžete ho proto lehce zbrousit, ale už jen ručně (hrubostí zrna 140-180). Po druhém olejování už nebrousíme.

Co v zimě?

Fošny mám na kozách jen položené, takže rozložení stolu je snadné. I tak je ale manipulace s fošnou 1000x350x50 poměrně náročná. Proto nechávám stůl venku i přes zimu. Fošny mám ale opřené o zeď a zakryté igelitem. Samozřejmě je mám podložené kusem dřeva, aby do nich nešla vlhkost od spod. Kozy jsem schoval do kůlny.

Závěr

Cena stolu se vyšplahala na asi 1900Kč (fošny 1000Kč, kozy 290Kč, olej [vydrží na několik sezón] 593Kč) + práce. Cena mě zprvu úplně nenadchla, protože za 2000Kč se dá koupit už hotový stůl, který smontujete za 15 minut a můžete používat. Ovšem tyto stoly jsou často velmi členité, což znesnadňuje údržbu a často nemají žádnou nebo mizernou povrchovou úpravou. V mém řešení je vysokou položkou olej, který ale vydrží určitě alespoň 5 let. Toto je položka, kterou ke koupeným stolům musíte přičíst, pokud se o stůl chcete starat aby vydržel. Na druhou stranu, pokud pod stůl vyrobím kvalitní kozy, cena se ještě zvýší (o 500 - 1000Kč + halda práce).

Závěr závěru

Pokud chcete pouze ušetřit nebo máte málo času a chuti do práce, nedělejte to. Pokud vás to baví, hurá do toho!