Jak celý nápad vznikl
Na jedné zahradě byla už dost špatná meruňka a byl jsem povolán ji pokácet. Nějaké dřevo jsem si odvezl domů s tím, že ho ztopím v kamnech.
Za pár dní jsem si nechal nabrousit řetěz na motorovou pilu a abych to oslavil, řízl jsem do meruňky. Nejdřív jsem uřízl kulatinu (z té je vyroben adventní věnec) a pak mě teprve napadlo, že by z toho moho být pěkné prkýnko. Jenže kulatina hned popraská, takže aby dřevo něco vydrželo, je potřeba materiál řezat kolmo k letům kmene. No a tak jsem se do toho pustil. Po nařezání pilou desky ještě dlouho ležely na dvorku (pod střechou), než jsem je zpracovával dál. Alespoň trošku proschly.
Hoblování
Hoblování proběhlo na starší hoblovce, která může sloužit i jako cirkulárka. Zde je při práci potřeba dávat pozor - jedná se určitě o nejnebezpečnější část práce. Meruňkové prkno jsem zhobloval skoro na polovinu, šlo to velmi rychle. Z prkna nakonec vznikla dvě menší prkýnka. Nebyl to záměr, ale jak jde vidět na fotce, prkno je uprostřed ve špatném stavu a jako celek by použít nešlo. Na fotkách hoblovaného dřeva už jde vidět krásná kresba dřeva a dá se už tušit, že výsledek bude stát za to. :-)
Vyříznutí výsledného tvaru prkýnka
Tvar prkýnka jsem si nejdříve namaloval na papír, poté na dřevo. První prkýnko se mi myslím nepovedlo tak, jak to druhé, ale je to asi otázkou vkusu. Přímočarkou nebylo potřeba pracovat přesně. Za prvé se tvar doladí ještě dalším zpracováním a za druhé cílem není přesný, stranově symetrický tvar - spíše naopak.
Doladění tvaru pásovou a excentrickou bruskou, vrtání
Na pásové brusce jsem doladil tvar prkýnka a zaoblil všechny hrany. Použil jsem papír zrnitosti 40. Bruska ubírá materiál celkem dobře, takže se dá s tvarem ještě celkem pohrát. Na excentrické brusce jsem měl o poznání jemnější papír (zrnitost 80). Tou už jsem doladil opravdu jen detaily a celé prkýnko vybrousil do jemna. Nakonec jsem v rukojeti vyvrtal a zahloubil dírku na pověšení.
Zde bych rád ještě podotknul, že pásovou brusku jsem si kupoval na broušení okrajů podlahy a záměrně jsem si vybral takovou, která jde upnout na ponk. Dnes ji takto převážně využívám a jinou bych nekoupil. Moc brusek v tomto provedení se ale neprodává, většinou je prostě buď do ruky, nebo na stůl. Tato kombinace je celkem vzácná a já jsem velmi spokojen.
Vypalování věnování
Na vypalování jsem si vzal svou pájecí stanici vhodnou spíše na SMD součástky a tištěné spoje, než na vypalování textu. :-) Nejdřív jsem chvíli trénoval na cvičném kousku dřeva, až pak se pustil do práce. Ale nevypadá to nijak světově. Šlo to celkem blbě a byla to celkem nuda...
Olej a konečný výsledek
V úplném závěru jsem ještě celé prkýnko ručně přebrousil papírem o zrnitosti 240 a naolejoval obyčejným oliváčem. Výsledný produkt se mi moc líbí a práce rozhodně stála za to! Posuďte sami.