Vo co de

O opalování dřeva japonskou metodou Shou-sugi-ban jsem se dozvědděl asi před rokem, hned mě tato technika velmi zaujala. Je levná, ekologická a kvalitní.

Je to vlastně hrozně jednoduché. Dřevo se opálí ohněm, opálená část očistí ocelovým kartáčem, umeje vodou a napustí olejem. To je všechno. Sám jsem postup práce nijak detailně nezkoumal, takže o moc víc vám tu nesdělím. Ono to na nějaké první pokusy s opalováním stačí.

Původní stav kozy
Zpevnění spoje dřevěnou tyčkou s lepidlem
Zašlé dřevo
Černé fleky

Kozy

V článku "Masivní zahradní stůl" vidíte jak kozy vypadaly jako nové. Jelikož jsem je nechal přes zimu venku a nebyly nijak ošetřené, dopadly bídně. Pokroucené, škaredé, rozviklané. Nejdříve jsem spoje provrtal, spojil dřevěnou tyčkou s disperzním lepidlem (Herkules) a následně jsem je zkrášlil onou japonskou metodou.

Postup práce

Jelikož se v mém případě nejednalo o nějaký cenný kus dřeva a šlo mi opravdu hlavně o test metody, moc jsem si s tím nehrál (a zjistil jsem, že to ani není potřeba). Dřevo jsem před opalováním nijak nečistil (špína se stejně spálí) a rovnou zapnul plynový hořák a dal se do opalování. Dřevo jsem důkladně opálil, místy začala koza dokonce hořet. :-D

Poté jsem kozu očistil ocelovým kartáčem a umyl hadicou. Bál jsem se, že koza bude špinit, nicméně po pořádném okartáčování a umytí vodou už dřevo teměř nečernilo. To mě překvapilo. Po naolejování bych si takový kus nábytku klidně dal do obýváku.

Průběh opalování
Průběh opalování
Porovnání
Před a po opalování

Čím opalovat

Nejčastěji se k opalování dřeva používá plynový hořák. Pokud máte PB lahev 2kg, hadici připojíte přímo na ventil. V případě objemnější lahve připojte před hadici ještě regulátor tlaku. Řiďte se pokyny výrobce či dodavatele.
Dají se použít i benzinové hořáky, případně k lehkému dekorativnímu opalování se výborně hodí horkovzdušná pistole. Naopak důkladné opalování především konstrukčního dřeva se dá velmi efektivně dělat na ohništi.

Opalovací hořák
Redukční ventil - v mém případě u 2kg lahve nepřipojen

Stálo to za to?

Ne.

Teda jako jo. Ale...
U koz, které jsem opaloval to za to nestálo. Koupil jsem je za pár stovek, přes zimu byly už totálně zdevastované a navíc jsou pod stůl, kde je používám, poddimenzované a budu do budoucna hledat jiné řešení. Takže vlastně ztráta času.
Cílem ale bylo především japonskou metodu opalování dřeva vyzkoušet. A to se povedlo. Zjistil jsem, že je to velmi zajímavá alternativa ochrany dřeva a především v exteriéru má široké uplatnění. Do budoucna jsem si jist, že ji budu pro ochranu dřeva používat.
Když vidím fotky koz, které celou zimu stály na dvorku, a fotky po opálení a naolejování, musím říct, že metoda je opravdu velmi efektivní a dřevo ještě nějaký rok poslouží.

Více info na netu

Časem zde přibude určitě pár dalších článků, fotek, videí s mým opalovacím snažením. Momentálně doporučuji hledat na Internetu a Youtube (japonská metoda opalování dřeva). Najdete tam spoutu pěkných kousků zkrášlených právě touto metodou. Jestli jsem to dobře pochopil, tak pro maximální ochranu dřeva je potřeba opalovat opravdu hodně. To znamená, že vám dřevo už místy hoří a dělá se na něm černá, zuhelnatělá vrstva. Naopak pro vizualní efekt (především do interiérů) se dřevo opaluje jen lehce, aby chytlo jen takový spálený nádech. No podívejte se sami...na Youtube.