Pivoňky jsou trvalky. Vykvetou vám každý rok a není potřeba se o ně nějak extra starat. Jediné co je potřeba dělat určitě, je odstraňování odkvetlých květů.
Pivoňka je opravdu nenáročná a odolná trvalka, která vás odmění krásnými květy.

Sadba

Vhodné období pro sadbu je v září a říjnu. Dají se koupit buď hlízy nebo semena. Rozhodně doporučuji koupit hlízy, především pokud nemáte s pěstováním trvalek valné zkušenosti. Hlízy přináší téměř jistý výsledek. Tedy mohutnou a krásně kvetoucí rostlinu. Vybírat můžete z několika barev. Nejčastější jsou bílé, růžové a červené. Můžete si ale koupit klidně i žlutou. Cena hlízy se pohybuje kolem 130Kč i výše.

Stanoviště vybírejte pečlivě. Pivoňka nemá ráda časté přesazování, na jednom místě může být klidně i 15 let. Než začne kvést do plné krásy, budete si muset počkat asi 3 roky. Ale i před tím z ní budete mít jistě radost.

Dřevitá pivoňka

Dřevitá pivoňka může dorůstat až do výšky a šířky dvou metrů. Zaleží jak moc ji budete stříhat. Po odkvetení vám po zbytek léta zůstane mohutný zelený keř. Na zimu opadá.
Klasická bylinná pivoňka se oproti dřevité drží při zemi. Většinou nebude vyšší než 90cm a na zimu ji sestříháte tesně nad zemí, takže o ní v zasněžené zahradě ani nevíte. Dřevitou budete mít na očích stále, nicméně v zimě opadanou.

Pokud máte prostor a chuť, dají se na zahradě pěstovat oboje pivoňky. Každá dle odrůdy může kvést v jinou dobu a jiných barvách.

Do vázy

Pivoňka je vhodná i pro řez do vázy. Nejlepší je uříznout ji těsně před vykvetením. Déle vám vydrží a její rozkvetení můžete sledovat doma na stole.

Dřevitá pivoňka nasazuje květ

Na fotkách zde v článku je vidět dřevitá pivoňka, rozkvétající se. V plném květu jsem ji už nevyfotil. Stejně tak jsem nevyfotil pivoňku bylinnou. Tak za rok. :-)