Po zasetí trávníku bylo na čase udělat něco se starou rozpadající se zídkou. Byla v tak špatném stavu, že by bylo nejmoudřejší ji zbořit a udělat úplně znovu. Z důvodu časových, a taky z důvodu možné přestavby dvora v blízké budoucnosti, jsem zvolil její rychlou, levnou a efektní rekonstrukci.

Zabetonování dřevěných špalků do zídky

Vzhledem ke stavu zídky jsem se rozhodl, že prkna nebudu dávat přes hmoždinky, ale připravím si dřevěné špalíky, do kterých prkna přišroubuju vruty.

Na špalíky jsem v zídce vysekal otvory. V pevnějších částech se to podařilo a špalíky šly dát jen na stavební lepidlo a krásně do zídky zapadly. Na některých místech se ale zídka tak rozpadala, že bylo nutné ji lokálně zpevnit a do nového betonu vložit špalíky. Nakonec se to celé povedlo. Všechny špalíky jsem dal samozřejmě váhou do roviny, takže nejhorší máme za sebou. :-)

Příprava špalíčků

Připravení lavičky

Obklad zídky (lavička) je zhotoven z běžně dostupných terasových prken ze sibiřského modřínu. Měl jsem nějaké zbytky, takže jsem dokupoval jen jedno prkno. Protože zídku bylo nutné obložit i z přední části a během prací jsem rozhodl, že je téměř nemožné připravit špalíky i do čela zídky, rozhodl jsem se, že lavičku udělám jako samostatný prvek, který pak umístím na zídku.

Lavička je tedy celá sešroubovaná pomocí L profilů a pásků. Sama o sobě drží perfektně a jako celek je umístěna na zídce.

Příprava samotné lavičky

Finální práce

Připevnění lavičky na připravené dřevěné špalíky byla už hračka. Prkna jsem olejoval ještě před započetím stavby, takže už nebylo třeba nic a ihned se lavička začala používat.

Místo, které předtím bylo ostudou dvora a zahrady, je nyní jeho krásnou dominantou.

Hotová lavička